E-MAIL - Konfiguracja programu pocztowego do obsługi poczty

Po założeniu konta w panelu Direct Admin otrzymujemy nazwę użytkownika, która jest adresem email i wszędzie w programach gdzie jest pole nazwa użytkownika wpisujemy PEŁNĄ NAZWĘ EMAIL.

W przykładzie podamy fikcyjną domenę klienta o nazwie virtual.gb.com w Państwa konfiguracji należy podmienić domenę na Państwa nazwę domeny bez WWW.

NAZWA UŻYTKOWNIKA: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HASŁO: hasło-do-danego-konta-pocztowego

Serwer poczty przychodzącej IMAP: mail.twoja-domena.com   PORT:143 szyfrowanie STARTTLS

Serwer poczty wychodzącej SMTP: mail.virtual.gb.com    PORT:587 szyfrowanie STARTTLS

 Poniższy zrzut jest przykładem i wprowadzone dane domen i kont pocztowych nie są poprawne. Służą jedynie pokazaniu co należy uzupełnić.

konfiguracja poczty

 

Po skonfigurowaniu poczty i porcie szyfrowanym STARTTLS jeśli  mamy wykupiony certyfikat na domenę, to prawdopodobnie nie na subdomeny, czyli MAIL.TWOJA-DOMENA.COM a to oznacza, że prawdopodobnie pojawi się u nas komunikat o niepoprawnym certyfikacie (czyli wygenerowanym automatycznie przez serwer). Należy zaakcepotwać na stałe ten certyfikat przy pierwszym pobraniu i pierwszym wysłaniu poczty. Od tego momentu wszystko działa poprawnie.

 

 akceptacja certyfikatu serwera

 

Często zadawane pytania i problemy:

1) Poczta nadal nie działa, nie mogę się zalogować

Prawdopodobnie posiadaliście Państwo programy pocztowe skonfigurowane na stare dane sprzed migracji na nowy serwer. Tym samym program pocztowy próbował się zalogować na niewłaściwe dane podają błędne hasło. Przy wielokrotnym odpytywaniu błędnym hasłem serwer blokuje dany adres IP na kilka godzin. Jeśli program działa w tle np. w telefonie komórkowym może zablokować nam dostęp do poczty. Dlatego należy wszędzie poprawić dane logowania zgodne z wytycznymi z emaili po wygenerowaniu użytkowników, haseł.

2) Mam problemy z wysyłką poczty.

Należy sprawdzić dane konfiguracyjne tak, aby zgadzały się z powyższym schematem. W razie problemów należy usunąć konto pocztowe z programu i ponownie utworzyć. Emaile z serwera nie zostaną skasowane bo są automatycznie SYNCHRONIZOWANE i praktycznie wszystko jest trzymane na serwerze.

3) Nie widzę starej poczty

Programy pocztowe działające przy użyciu protokołu IMAP mają ustawienie synchronizacji wstecznej dzięki czemu oszczędzają transfer. Możemy ustawić synchronizację 2, 4 tygodnie a nawet rok. Jest to szczególnie przydatne wtedy gdy chcemy na komórce synchronizować aktualną pocztę sprzed 2 tygodni, natomiast w firmie na komputerze chcemy mieć całą korespondencję z ostatnich 12 miesięcy.

4) jak się dostać na pocztę przy pomocy przeglądarki.

Obecnie oferujemy następujące programy pocztowe dostępne przez przeglądarkę, tzw. WEBMAILe:

https://www.cenobitz.pl/webmail/

W miejsce domeny www.cenobitz.pl należy umieścić wlasną domenę.

Jako login podajemy pełen adres email, jako hasło podajemy hasło do danego konta pocztowego.

5) mam problem ze spamem

Serwery cenobitz posiadają filtry spamassassin oraz podstawowe elementy zabezpieczeń serwerów pocztowych. Wychodzimy z założenia, że to Klient ma podejmować decyzję o tym jakiej poczty nie chce dostawać i dlatego nie nakładamy własnych zaawansowanych filtrów, które mogą zablokować np. zapytanie ofertowe. Jeśli problem spamu jest dla Państwa uciążliwy, to możemy zwiększyć filtr dla Państwa konta. W takim wypadku należy napisać do biura z prośbą o blokadę.