Widgety w Magento - tworzenie promocji

BLOKI w Magento pozwalają na automatyzację pokazywanych treści i np. stworzenie bloku promocji z produktami wyświetlanymi wg konkretnego klucza.

W opisywanej sytuacji zakładamy, że BLOK został utworzony a następnie przypisany jako WIDGET w konkretnej pozycji szablonu (to sprawia, że jest wyświetlany w szablonie przy przeglądaniu strony).

Logujemy się do panelu administracyjnego. Wybieramy ZAWARTOŚĆ > BLOKI

bloki w magento001

z listy wybieramy odpowiedni blok w naszym przypadku będzie to PROMOCJE STRONA GŁÓWNA (identyfikator promocje2).

 

bloki w magento002

 

 

Na powyższym zrzucie widzimy, że blok jest WYŁĄCZONY (nie jest widoczny na stronie ma status nieopublikowany). Interesuje nas zawartość edytora oraz włącznik bloku. W edytorze mamy tekst formatowany HTML oraz specjalny WIDGET (CATALOG PRODUCT LIST) który jest zdefiniowany do pokazywania produktów wg klucza.

Klikając na widget widzimy jego opcje:

bloki w magento003

bloki w magento004

 

W przypadku predefiniowanych widgetów utworzonych przez Cenobitz.com interesuje nas tylko edycja warunków, które określają zakres logiczny sortujący produkty. Dzięki temu możemy precyzyjnie określić jakie produkty mają być pokazywane a jakie nie. Istnieje także możliwość ręcznego wskazania SKU poszczególnych produktów albo całej kategorii.

Czerwony X usuwa warunek klikając na warunek możemy go edytować poniżej przykład edycji kategorii.

bloki w magento005

 

klikając OTWÓRZ SELEKTOR (oznaczone na czerwono) otwiera nam się lista kategorii do wyboru.

bloki w magento006

 

Po wyedytowaniu warunków można zapisać i opublikować BLOK. Publikacja bloku odbywa się poprzez zmianę STATUSU (WŁĄCZONE/WYŁĄCZONE).

 

Magento 2.3 - etapy składania zamówienia - objaśnienie

Order Workflow

W momencie złożenia zamówienia zostaje utworzone zdarzenie w systemie. Pierwotnie złożone zamówienie ma status PENDING (oczekujące) i może być anulowane w każdej chwili, chyba że klient zrealizuje płatność elektroniczną. Po zaksięgowaniu wpłaty albo jej ręcznym zatwierdzeniu przy przelewie tradycyjnym zamówienie może być zafakturowane i wysłane.

KROK 1: SKŁADANIE ZAMÓWIENIA

Finalizacja zamówienia zaczyna się gdy kupujący klika PRZEJDŹ DO KASY w widoku koszyka albo dokona ponowienia istniejącego zamówienia z historii wcześniejszych zamówień.

KROK 2: OCZEKUJĄCE ZAMÓWIENIE - PENDING

W widoku zamówień każde nowo złożone zamówienie ma status oczekujące - to znaczy, że płatność nie została jeszcze przetworzona - zamówienie na tym etapie może być anulowane i edytowane. Pending Payment P24 - oczekujące zamówienie na płatność elektroniczną przelewy24 - po 8 godzinach automatycznie zamówienie powinno zostać anulowane. Klient po złożeniu zamówienia otrzymuje potwierdzenie zamówienia z numerem zamówienia i szczegółami.

KROK 3 - OTRZYMANO PŁATNOŚĆ

W przypadku automatycznych płatności jak np. przelewy 24 po zapłacie system Przelewy24 wysyła do sklepu Magento sygnał ZAPŁACONE z kwotami w celu weryfikacji i zmiany statusu zamówienia na PROCESSING (PRZETWARZAM) - w zależności od systemu płatności operator sklepu otrzyma powiadomienie o wpłacie. W przypadku przelewów tradycyjnych na konto bankowe należy samemu zmienić status zamówienia.

Poniższy obrazek przedstawia nowe zamówienie. Możemy je WSTRZYMAĆ. Wystawić FAKTURĘ albo zrealizować DOSTAWĘ.

zamowienie magento

 

Krok 4: FAKTURA - Invoice Order (processing)

Typowo zamówienie jest fakturowane w momencie otrzymania płatności. Niektóre metody płatności mogą wyzwalać automatycznie generowanie tego kroku. Po generowanie rachunku/faktury informacja o tym jest wysyłana do klienta. Kliknięcie FAKTURA jest potrzebne abyśmy nadali zamówieniu status PROCESSING co oznacza, że zostało przyjęte do realizacji.

Krok 5: DOSTAWA

Jeśli kwota przelewu tradycyjnego zgadza się z numerem zamówienia klikamy DOSTAWA. Otwiera się nowe okno. Możemy wpisać numer listu przewozowego

 zamowienie magento2

 Ważną rzeczą jest także ewentualne dodawanie komentarzy do dostawy (patrz poniższy zrzut ekranu) oraz oznaczenie WYŚLIJ e-mail z potwierdzeniem wysyłki do klienta, co spowoduje, że po kliknięciu przycisku WYŚLIJ PRZESYŁKĘ klient otrzyma email powiadamiający o wysyłce i dostawie.

zamowienie magento3

Zamówienie zrealizowane ma status COMPLETE / ZAKOŃCZONE. Takiego zamówienia nie można edytować. Można zrobić FAKTURĘ KORYGUJĄCĄ co pozwoli na realizację zwrotu o ile chcemy obsługiwać zwroty w zapleczu MAGENTO.

Krok 6 - MASOWE PRZETWARZANIE

Istnieje możliwość masowego przetwarzania przesyłek i tworzenia listów przewozowych - scenariusz każdorazowo uzależniony jest od skomplikowania sklepu i wdrożenia.

 

Magento 2.3 - zmiana kolejności produktów

Pożądany efekt, to ułożenie produktów w widoku kategorii sklepu (sortuj wg pozycja - nad listą produktów) według zadanej kolejności w zapleczu sklepu.

Logujemy się do panelu administracyjnego i przechodzimy z lewej strony w KATALOG > KATEGORIE

zmiana kolejnosci produktow

 

Z listy kategorii wybieramy kategorię w której chcemy posortować produkty. W naszym przykładzie jest to kategoria TAMPERY DO KAWY po kliknięci w kategorię jesteśmy przekierowani na stronę z ustawieniami (jak na powyższym przykładzie). Musimy rozwinąć kartę PRODUKTY. Dzięki temu zobaczymy wszystkie produkty przyporządkowane do tej kategorii.

 

zmiana kolejnosci produktow

 

Na liście produktów w kolumnie POZYCJA powinniśmy nadać numery rosnące dla produktów co będzie odpowiadało ich kolejności w widoku kategorii.

TIP: jeśli mamy produkty, które chcielibyśmy dodać zawsze na koniec listy, to możemy im przypisać cyfrę np. 999.

Po nadaniu numeracji musimy zapisać naszą pracę. Klikamy guzik ZAPISZ w prawym górnym rogu przeglądarki. Spowoduje to przypisanie pozycji produktom. Teraz możemy odświeżyć przeglądarkę i sprawdzić efekt sortowania.

TIP: jeśli pomimo odświeżenia przeglądarki nie widzimy zmian oznaczać to może, że powinniśmy odświeżyć pamięć sklepu MAGENTO. Pamięć podręczną sklepu tworzy się w celu maksymalnego przyspieszenia przeglądania. Typowo pamięć odświeżana jest wg określonego interwału czasu automatycznie.